Świat

z lotu ptaka

Budownictwo Dom

Wyburzenie starego budynku – poradnik

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na niedawno kupionej działce stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Bez załatwienia formalności nie zaczynaj wyburzenia budynku

Przede wszystkim trzeba pamiętać o licznych zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy wyburzyć budynek mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości konieczne będzie uzyskanie szeregu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest na przykład zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan wyburzenia. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sytuacja się prezentuje, kiedy budynek grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków można przystąpić natychmiast.

Jakie urządzenia są niezbędne

Jeśli chodzi o sprawy związane z samym wyburzeniem, konieczne będzie zorganizowanie szeregu narzędzi, a najlepiej również ekipy fachowców. Należy pamiętać, że rozbiórka na własną rękę wymaga precyzji i rozwagi. Powinno się zacząć od wzniesienia rusztowań, a następnie niszczenia elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się później od wyższych pięter w dół. 

Co zrobić z gruzem?

Istotne będzie znalezienie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego domu. Dobrze jest zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to przesadnie wiele, a może zapewnić nam ogromną wygodę, zwłaszcza gdy działka jest względnie mała. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to doświadczenia, specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy także mieć wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji.