Świat

z lotu ptaka

Motoryzacja

O co chodzi z gwarancją przy używanym samochodzie?

Współcześnie rynek jest przesycony ilością samochodów na sprzedaż. Mamy możliwość zakupić auto prosto z salonu, krótko używane sporo niższą cenę, ale również kilkunastoletnie pojazd za grosze. Samochodami handlują zarówno zawodowi agenci, komisy, ale również prywatne osoby. Z tego powodu osoby, które chcą sprzedać samochód muszą się maksymalnie postarać aby pozyskać klientów.

Profesjonalnym miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest bez wątpienia Prestige Ubezpieczenia.

Jaką mamy gwarancję na samochód nowy, a jaką na używany?

Jasnym jest, że biorąc samochód prosto od producenta dostaniemy na niego gwarancję. Aby była wiążąca konieczne jest spełnienie pewnych czynników, przykładowo korzystanie z pojazdu zgodnie z przeznaczeniem czy serwisowanie go. Jak jednak wygląda gwarancja na samochód używany?

Jest to na dobrą sprawę ubezpieczenie od wady zakupione przez dealera samochodowego. Sprawia to, że oglądając takie auto, czujemy się pewniej i być może bardziej rozważymy zakup takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać taką polisę i sprawdzić czy nie ma tam jedynie randomowych wad, które w rzeczywistości nie zdarzają się w takich pojazdach.

Szczególnie często taka gwarancja jest na okres do 3 lat, niemniej pojawiają się towarzystwa ubezpieczeniowe dające dłuższą gwarancję. Co ważne taka ochrona zazwyczaj jest proponowana jedynie przy samochodach nie starszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Czy można przedłużyć gwarancję na samochód używany?

W internecie znajdziemy też opcje wydłużenia gwarancji na samochód używany. Taką ochronę możemy zakupić kiedy samochód jest w dalszym ciągu na gwarancji fabrycznej producenta i chcemy ją przedłużyć. W sytuacji takiej ochrony pojazd musi spełnić niemało wymogów – maksymalny (wyznaczony przez firmę przedłużającą gwarancję) przebieg, wiek oraz obowiązkowo spełnianie warunków gwarancji, którą dał producent. Ta taktyka jest doskonała kiedy nabywamy stosunkowo nowy samochód. Częstokroć za auto opuszczające salon dostajemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy przedłużyć zabezpieczenie o następne kilka lat.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Nade wszystko przeczytaj warunki takowej gwarancji. Często możemy tam znaleźć zapiski o ustalonych nieprawidłowościach, które podlegają, a które nie podlegają naprawie. Powinno się spojrzeć na ten wpis, gdyż może okazać się, że popularne awarie nie są tam zapisane i ostatecznie zakupimy pojazd z gwarancją, a kiedy wykryjemy wadę i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Taka sprawa jest bardzo pozytywna do czasu aż sprzedawcy samochodów nie zaczną tego wykorzystywać na swoją korzyść. Idea przestaje być opłacalna jeżeli kupujemy droższy samochód wyłącznie mają na względzie gwarancję, a w rzeczywistości obejmie ona całkowicie fikcyjne usterki i awarie.

Wnioski – czy nabycie używanego samochodu z gwarancją jest opłacalny?

Streszczając – do wyboru mamy kupno krótko wykorzystywanego pojazdu od dealera, który jest jeszcze na gwarancji od producenta, zakup auta względnie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, a także zakup auta używanego, które ma wykupione dodatkową polisę ubezpieczeniową na wypadek usterki. Warto przekalkulować czy taka opcja jest opłacalna w kwestii upatrzonego przez nas samochodu, albowiem do czasu aż nie będzie tylko nadużywana, może być dobrą alternatywą dla zakupu nowego samochodu.