Świat

z lotu ptaka

Edukacja

Nauka języka obcego – kiedy warto ją rozpocząć?

Na pewno w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest koniecznością. Powinno się przez to uczyć dzieci drugiego języka od maleńkości. Przedszkole anglojęzyczne w Krakowie da dziecku szansę na poznanie języka angielskie bardzo szybko. Kraków, Warszawa, Gdańsk to tylko jedne z miast gdzie znajdziesz przedszkole dwujęzyczne. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem żeby zgłębić więcej informacji o nauce języka obcego przez najmłodszych.

Nauka języka przez dziecko – jak wygląda?

Najmłodsi mogą się uczyć języków w sposób symultaniczny jak i w sposób następczy. Sposób symultaniczny dotyczy dzieci dwujęzycznych, drugi natomiast odnosi się do reszty dzieci.

Kiedy zacząć naukę języka obcego?

Jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki języka obcego to tak naprawdę to im wcześniej tym lepiej. Eksperci mówią że już kilkumiesięczne niemowlęta mogą rozpocząć naukę angielskiego. Jest to spowodowane tym, że do 9-12 miesiąca niemowlę słyszy i rozróżnia wszystkie dźwięki każdego języka obcego. Po tym okresie niemowlę zaczyna koncentrować się tylko na głoskach, które są używane wokół niego. By zapobiec zaniknięciu tej wrażliwości powinno się dać dziecku szansę do jej słuchania.

Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych?

Niektórzy pojawiają mit że małe dzieci nie są w stanie przyswoić wystarczającej liczby informacji, tak by nauka była sensowna. Jest to oczywiście nieprawda, z tego względu nauka języka obcego najmłodszych niesie za sobą wiele zalet, którymi są:

nauka języka obcego jest dla dziecka wspaniałą zabawą,
nauka od maleńkości to szansa na dwujęzyczność dziecka,
nauka u dzieci we wczesnym wieku to idealny trening dla mózgu dziecka, ze względu na to, że pozwala rozwijać procesy poznawcze,
umiejętność mówienia językiem to ogromny atut w życiu,
lekcje dodatkowe z języka obcego to szansa aby nawiązać nowe przyjaźnie.

Jakie wyróżniamy etapy nauki języka obcego przez dziecko?

Pamiętajmy że nie zawsze jest gładko. Każde dziecko jest inne i w w swoim własnym tempie przyswaja język obcy. Niemniej zwykle po jakimś okresie maluch nabiera pewności i zaczyna budować zdania, poznaje zwroty w języku obcym a także zapamiętuje akcent. Miejmy w pamięci że w początkowym okresie nie należy uczyć dziecka gramatyki.

Nauka kilku języków jednocześnie – co warto wiedzieć?

Masz w planach, aby wychować poliglotę? Twoja pociecha wykazuje zainteresowanie językami obcymi? W takiej sytuacji warto rozważyć przyswajanie kolejnego języka przez dziecko. Jaka jest jednak maksymalna ilość języków które dziecko może przyswoić. Dwa dodatkowe języki na tym etapie to jednak maksymalna liczba, ponieważ nauka kolejnych może być już problematyczna.