Świat

z lotu ptaka

Motoryzacja

Kiedy warto usunąć wgniecenia w samochodzie?

Czasem na drodze przydarzy nam się nieduża stłuczka i wtedy w aucie robi się wgniecenie. Takie wgniotki przeważnie wyglądają mało urodziwie i w dodatku zmniejszają cenę pojazdu. Coraz popularniejsze są bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń w nadwoziu. Dzięki nim pojazd może wyglądać jak bezwypadkowy i często nie ma żadnego znaku, że kiedykolwiek doszło do wypadku. W jakich przypadkach możliwe jest usuwanie wgniotek i na który sposób powinieneś postawić?

Masowanie blachy – czyli jak usunąć wgniecenia w samochodzie?

Metoda masowania blachy stosowana jest w przypadku tych fragmentów auta, do których można się łatwo dostać od środka. Jest to zazwyczaj maska i klapa od bagażnika. Do tego typu wyciągania wgniotek niezbędne jest zastosowanie profesjonalnych narzędzi. Pracownicy warsztatu potrzebować będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, rozmiarach i końcówkach i dźwignie, czyli inaczej heble. Typ zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Przy pomocy miękkich młotków, które mają podbijaki i odpowiednio dobranych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, aby przybrała swoją pierwotną formę. Sprzęty, jakie potrzebne są do wykonania tego typu masowania są dosyć drogie i najlepiej byłoby oddać samochód do specjalistów w Krakowie, którzy szybko zlikwidują u niego wgniecenia. W Krakowie rekomendowania firma, posiadająca bogate portfolio to Eurograd – usuwanie wgniotek.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeżeli nasz samochód posiada wgniecenia, jednak nie lakier jest bez skazy to możliwe jest wykonanie sposobu PDR czyli usuwania wgniotek bez lakierowania auta. W pierwszej kolejności trzeba odtłuścić i wyczyścić interesujące nas miejsce, a później nanieść na tę blachę klej termopotliwy i przyczepić właściwe urządzenie. Za pośrednictwem tego przyboru wyciąga się obecne wgniotki. Po pełnym wyprostowaniu blachy ściąga się urządzenie i można zmyć klej za pomocą zmywacza.

Dużą zaletą tej metody jest na przykład brak konieczności pozbywania się któregoś z podzespołów. Na dodatek, często będzie stosowana w przypadku usuwania wgniotek po gradobiciu.

Tej metody nie warto wykorzystywać samemu w domu ponieważ konieczne jest posiadanie konkretnej wiedzy i nietaniego osprzętu. Zdecydowanie lepiej jest powierzyć pojazd w ręce fachowców, których na pewno wyszukasz w Krakowie.

Ostatnią metodą, którą można wykonać w domu, jest zrobienie gwałtownej zmiany temperatur. W tym celu na samym początku musicie nagrzać wgniecioną blachę – przykładowo za pomocą suszarki – a następnie natychmiastowo ją schłodzić. W tym celu wykorzystuje się przeważnie suchy lód oraz sprężony dwutlenek węgla. Blacha na skutek sporej różnicy temperatur wyprostuje się. Technika ta ma jednak pewien minus – dość często w trakcie takiego zabiegu lakier odpryska i konieczne jest powtórne lakierowanie.

Jeśli jednak nie jesteś pewien tego, czy prawidłowo wyciągniesz wgniotki z samochodu – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie z pewnością znajdziesz warsztat, który zrobi to bardzo dobrze.