Świat

z lotu ptaka

Przemysł

Kiedy potrzebna jest naprawa kompresora?

Kompresor – co to za urządzenie

Kompresor jest sprzętem, za pomocą którego uzyskamy gaz pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Oczywiście zależy to od jego typu. Aby dokonać proces sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je również w małych warsztatach, szpitalach, gabinetach dentystycznych, autach, a także w gospodarstwach domowych.

Powinniśmy mieć świadomość, że wszystkie kompresory to sprężarki, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Wśród sprężarek wyróżniamy również wentylatory oraz dmuchawy.

Kiedy wykorzystywany jest kompresor?

Użytkowanie kompresora jest inne w zależności od tego jaki jest to model sprzętu, jego rozmiaru oraz przedsiębiorstwa, do którego był kupiony. Kompresor tłokowy, który chcemy używać w domu może mieć zastosowanie przy takich zabiegach jak pompowanie kół od roweru lub samochodu, piłek oraz materacy. Na dodatek kompresory znajdują zastosowanie podczas zasilania narzędzi pneumatycznych lub pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do czyszczenia pozostałych sprzętów. Takie kompresory przeważnie są także w serwisach samochodowych oraz wulkanizacji.

Kolejny typ kompresora to jest śrubowy, często zobaczymy go przykładowo na budowach. Urządzenie to posiada koła co sprawia, że można je niezwykle łatwo zawieźć w docelowe miejsce i użyć w trudno dostępnych położeniach. Takie kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Przeważnie znajdują zastosowanie przy zasilaniu urządzeń pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe albo młoty. Używane są również do oczyszczania strumieniowego i wdmuchiwania kabli. Ponieważ są wielozadaniowe to zobaczyć je można zarówno przy budowie dróg jak i w zakładach górniczych.

Jakie awarie kompresora są najpopularniejsze?

To, że powinniśmy zawieźć kompresor do naprawy można rozpoznać po kilku rzeczach. Sytuacje, w których powinieneś zastanowić się nad naprawą kompresora to przykładowo niewłaściwa praca chłodnicy, brak maksymalnego ciśnienia, stukanie w trakcie działania albo wyraźne zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeżeli Twoje urządzenie źle działa, nie może maksymalnie napełnić zbiornika lub posiada brudną głowicę, to czym prędzej udaj się z nim do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie rzeczy mogą doprowadzić do jego przegrzania, a koniec końców do absolutnego uszkodzenia sprzętu. Korzystniej więc pomyśleć o tym z wyprzedzeniem, kiedy ujrzymy początkowe objawy. Jeżeli posiadany przez nas sprzęt działa zdecydowanie głośniej niż do tej pory to prawdopodobnie znaczy to, że któryś element mechaniczny się zużył i należy go wymienić.

Warto pamiętać o okresowym dostarczaniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że robiąc im kontrolę prawdopodobnie unikniemy dużej awarii, która pochłonie dużo pieniędzy.