Świat

z lotu ptaka

Bez kategorii

Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że spalanie jest bardzo istotną kwestią, jaką należy kierować się w trakcie kupna auta. Należy jednakowoż zdawać sobie sprawę, że w gruncie rzeczy spalanie nie zależy jedynie od specyfikacji samochodu (choć to też), lecz także od rodzaju oraz sposobów jego eksploatacji. Warto w związku z tym dowiedzieć się, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie, żeby nie zbankrutować i wydawać względnie mało pieniędzy na paliwo niezależnie od tego, czy jeździmy wysłużoną ekonomiczną Skodą, czy może potężnym potworem o wielkiej pojemności silnika. 

Spalanie paliwa – czynniki, które na nie wpływają

Niezwykle istotne w kwestii spalania paliwa są: liczba koni mechanicznych, a także pojemność silnika. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to, jak eksploatujemy pojazd, również w istotny sposób wpływa na spalanie. Oczywiście trzeba wiedzieć, że jazda miejska wymaga znacznie większych nakładów paliwa, niż długa trasa pokonywana jednostajnie, bez nieustannego zatrzymywania się oraz przyspieszania. Jeśli zatem głównym przeznaczeniem naszego samochodu będzie jazda miejska, najlepiej zainwestować w ekonomiczną jednostkę.

Jak zmniejszyć spalanie podczas codziennej eksploatacji?

Aby zmniejszyć spalanie paliwa, należy trzymać się kilku niezwykle prostych porad. Po pierwsze, świetnym pomysłem jest unikanie korków i wybieranie takich tras, które ograniczają tę kwestię do niezbędnego minimum. Poza tym dobrze jest jechać ze względnie stałą prędkością na jak najwyższym biegu – w trasie idealna jest jazda ok. 100-110 kilometrów na godzinę na piątym lub szóstym biegu. Ponadto, nie warto decydować się na nieustanne zwalnianie i przyspieszanie – jednostajność tempa jest kluczowa, żeby spalanie było ograniczone do minimum. Wierzymy, że rzeczowo odpowiedzieliśmy na pytanie odnośnie tego, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie. 

Źródło: Torst