Świat

z lotu ptaka

Przemysł

Jak działają i co warto wiedzieć odnośnie agregatów prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy ma mnóstwo zalet, z tego względu jest wyjątkowo popularny. Wykorzystywany jest tam, gdzie nie ma energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni lub, gdy ma miejsce przerwa w dostawie prądu. Jednak w sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli urządzeń, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Oprócz tego powinno się koniecznie wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, gdyż tylko wtedy urządzenie będzie w pełni użyteczne i przydatne. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Kiedy się ich używa? Jaki model wybrać?

Agregat prądotwórczy – w jaki sposób działa?

Najważniejszym celem urządzenia jest generowanie energii elektrycznej. Sprzęt składa się z trzech części. Podstawową z nich jest silnik spalinowy. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie niezbędnej mocy – jest to możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach niezbędnym elementem będzie także prądnica. Dzięki niej ruch obrotowy silnika jest przekładany bezpośrednio na prąd elektryczny. Żeby prąd mógł zostać wykorzystana w gniazdkach, niezbędne jest jeszcze przekształcenie go na przemienny typ energii, za co odpowiada falownik.

Agregat prądotwórczy – do czego można go użyć?

Agregaty prądotwórcze wykorzystywane są głównie w miejscach pozbawionych prądu. Sprawdzają się choćby w lesie, na placu budowy czy w czasie robót drogowych. Agregaty świetnie sprawdzają się także jako awaryjne źródło prądu. Wiele osób ma sprzęt w domu jednorodzinnym czy letniskowym, które narażone są na przerwy w dostawach prądu.

Rodzaje silników w agregatach prądotwórczych

Pośród agregatów można spotkać rozmaite rodzaje silnika, najchętniej wybierany jest:

Silniki diesla

Są wyjątkowo proste i energooszczędne, urządzenie jest bardzo sprawne – jedyną wadą będą trudności w uruchomieniu urządzenia podczas niskich temperatur.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Chociaż taki typ urządzenia jest wyjątkowo solidny oraz nieskomplikowany, może być nieco starszy, skutkiem czego jest niestabilna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Są wyjątkowo chętnie wybierane ze względu na równą oraz wydajną pracę, a dzięki dużej mocy można uruchomić agregat też przy temperaturach poniżej zera.

Agregaty prądotwórcze na propan-buta – co warto na ich temat wiedzieć?

Doskonałym rozwiązaniem są urządzenia na gaz ziemny. W takim modelu propan-butan doprowadzany jest z przydomowej instalacji lub ze specjalnego zbiornika. Używanie agregatu na gaz ziemny jest wydajne i niedrogie. Agregat będzie również przyjazny dla środowiska i zdecydowanie solidniejszy niż inne modele. Modele na gaz ziemny są żywotne – dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które wywołują mechanizmu.

Polecany producent to Himoinsa – agregaty prądotwórcze na gaz i nie tylko. 

Agregaty prądotwórcze – typy?

Agregaty prądotwórcze dzielą się w zależności od konstrukcji. Najczęściej używane są warianty stacjonarne. Pozwalają one wygenerować maksymalnie dużo energii, jednak trzeba pamiętać, że ich przetransportowanie w inne miejsce może być utrudnione. Z tych względów klienci, którzy szukają mobilnego urządzenia decydują się zwykle na agregat przenośny. Wyróżnia się on wygodnymi uchwytami, a nawet kółkami. Innym rodzajem będzie też walizkowy agregat. Nazwa wskazuje na praktyczny kształt urządzenia, które ma uchwyt i jest bardzo lekkie.

Agregat prądotwórczy – dlaczego warto na niego zdecydować?

Do głównych zalet urządzenia można zaliczyć wytwarzanie wysokiej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach podczas produkcji. Dzięki temu możliwe jest wydajne generowanie energii elektrycznej nawet dla całego przedsiębiorstwa podczas długiej przerwy w dostawach prądu. Kolejną olbrzymią korzyścią będzie nieduży koszt utrzymania agregatu, gdyż wykorzystuje on paliwo. Kupno również nie będzie dużym wydatkiem. Wysokiej jakości agregat prądotwórczy można dostać już za kilka tysięcy. Dzięki temu, że na rynku można znaleźć wiele modeli i rodzajów agregatów, każdy może dopasować urządzenie idealne do swoich wymagań.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Współcześnie mnóstwo firm zajmuje się sprzedażą agregatów prądotwórczych. Niemniej aby mieć gwarancję wydajności oraz najwyższej jakości urządzenia, przy wyborze rzetelnej firmy dobrze jest wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych parametrów. Przede wszystkim marka powinna być długo na rynku, ponieważ wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem. Liderzy dostarczają sprzętów, które charakteryzują się dobrą pracą, a w dodatku będą sprawne przez długie lata. Warto przejrzeć opinie o firmie, które można znaleźć w Internecie, gdyż są one potwierdzeniem rzetelności i wiarygodności sklepu.