Świat

z lotu ptaka

Budownictwo

Dźwigi osobowe – co zdecydowanie warto o nich wiedzieć?

Współcześnie jazda windą to nie tylko ułatwienie, ale wręcz konieczność. Dźwigi osobowe zdecydowanie ułatwiają przewożenie osób i towarów. Wykorzystywane są w większości budynków prywatnych i użyteczności publicznej. Jak wybrać odpowiednią windę oraz co warto wziąć pod uwagę?

W jaki sposób działają windy osobowe?

Winda osobowa to niewielka, zabudowana kabina lub platforma, która za pomocą odpowiedniej mechaniki przemieszcza się w specjalnym szybie lub na prowadnicach. Dzięki niej można przemieszczać się między różnymi poziomami. Windy montuje się obecnie praktycznie wszędzie – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej – szczególnie w wielopiętrowych budowlach.

Dźwigi osobowe – dlaczego opłaca się na nie zdecydować?

Zamontowanie dźwigu osobowego ma wyjątkowo wiele zalet. Przede wszystkim znacznie wzrasta cena inwestycji. Dźwig osobowy jest wyjątkowo ważny w przypadku małych dzieci, rodzin i osób starszych. Popularność dźwigów wciąż wzrasta i montuje się je w wielu budynkach. 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając windę osobową?

Najlepsza winda powinna być przede wszystkim bezpieczna oraz przystosowana do wymagań osób, które z niej korzystają. Z tych powodów projektant powinien szczegółowo ustalić przede wszystkim maksymalny udźwig. Określany jest on w kilogramach. Wskazuje, ile osób może jednocześnie jechać windą. Niezbędna do określenia jest również prędkość jazdy i rodzaj zastosowanego napędu. Niezbędny do ustalenia jest także typ mechanizmu i napęd.

Winda osobowa – komu można powierzyć jest realizację?

Współcześnie działa wiele firm, które zajmują się realizowaniem wind. Wybierając dobrą firmę powinno się wziąć pod uwagę parę najistotniejszych parametrów. Niezwykle ważne jest przede wszystkim wieloletnie doświadczenie i ugruntowana pozycja na rynku, ponieważ to właśnie one przekładają się na jakość świadczonych usług. Dobrze jest przejrzeć również referencje odnośnie firmy – dostępne są choćby w sieci. Wiele firm charakteryzuje się szerokim zakresem usług oraz zapewnia nie tylko montaż, ale też wieloletnią gwarancję.

Na czym dokładnie polega resurs?

Stosunkowo nowym rozporządzeniem jest obowiązek wykonywania tak zwanego resursu. Informuje on, przez jaki okres czasu urządzenie może być bezpiecznie i efektywnie używane. Powinno się do przeprowadzić zaraz po założeniu dźwigu osobowego, a następnie niezbędne jest regularne powtarzanie go raz w roku. Resurs wyznacza się bazując na dotychczasowej eksploatacji urządzenia.

W przypadku gdy winda osiągnie resurs, niezbędne jest wykonanie przeglądu specjalnego oraz odnotowanie przeprowadzonych czynności. Tego typu przegląd dotyczy konstrukcję nośną i zespoły mechaniczne. Sprawdzane są też układy hydrauliczne i bezpieczeństwa. Zarówno resurs, jak i przegląd specjalny powinno się jest powierzyć odpowiedniej firmie. 

Jak postępować w przypadku usterki dźwigu osobowego?

Winda powinna być regularnie naprawiana oraz konserwowana. Dzięki odpowiedniej konserwacji poszczególne części będą się zużywać zdecydowanie wolniej. Przy usterki konieczne jest zamówienie odpowiedniej firmy, która usunie awarię. Podstawą odpowiednio działającego dźwigu są wysokiej jakości części. MP Lift – części do wind dostarcza części pasujące do prawie wszystkich urządzeń na rynku. To, czym się charakteryzuje to między innymi szybka realizacja zamówień, miły kontakt, wysokiej jakości produkty i korzystne ceny. MP Lift pozwala sprawnie i na długo zadbać o dźwigi osobowe oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.