Świat

z lotu ptaka

Przemysł

Co to jest honowanie – krótki poradnik dla początkujących

Honowanie jest jedną z metod, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących sporej szczegółowości. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się często otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem wygładzania jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga około 1m. Element może mieć długość od 1 cm do blisko dwudziestu metrów. Warto mieć na uwadze, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania wylicza się głównie: wysoką dokładność ,która umożliwia dobre spasowywanie się elementów, co znacznie zmniejsza ich niszczenie się, ale też dłuższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Jakie błędy usuwa honowanie?

Nie da się ukryć, że mówimy tutaj o technologii niezwykle korzystnej dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających potrzebę precyzyjności w trakcie obrabiania różnorakich produktów. Szczególnie mówimy tu o wszelkiego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar materiału – honowanie zapewnia sprawne usuwanie tego typu usterek. Oferuje przy okazji tworzenie części bardzo zbliżonych i podobnych do siebie, nawet kiedy mowa o setkach czy tysiącach elementów. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, podobnie zresztą jak tolerancja na wszelkie odchylenia od normy kształtów – z tego powodu możemy mówić o eliminacji wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie znajdą się na taśmie produkcyjnej.

Jeśli poszukujesz fachowców w zakresie honowania, sprawdź przedsiębiorstwo Masz-ZAP.

W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?

Nie można zaprzeczyć, że honowanie niesie ze sobą nad wyraz obszerną listę zalet. Spośród nich warto wyszczególnić przede wszystkim wspomnianą już uprzednio sprawność funkcjonowania oraz precyzję – kwestie te mają wpływ także na wielką powszechność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszystkie inne do niej podobne metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. Z tego powodu może pochwalić się wielkim szacunkiem na liniach produkcyjnych na terenie całego kraju – honowanie znalazło zastosowanie między innymi w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobywaniu energii. Lotnictwo również jest branżą nieustannie korzystającą z technologii honowania.

Niezależnie od tego, na jakiej branży się skupimy, honowanie gwarantuje wydłużoną żywotność oraz sprawność pracy różnego rodzaju sprzętów (mówimy między innymi o tych wchodzących w skład wyposażenia platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy większych ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkowanie szczegółowych, precyzyjnie wykonanych części na przykład kadłuba samolotu lub jego silnika.

Maszyna do honowania – jak się prezentuje?

Honownica nie różni się znacznie jeśli chodzi o wygląd oraz ogólną charakterystykę od innych urządzeń służacych do szeroko pojętej obróbki tworzyw. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć jest to zależne oczywiście od specyfiki linii produkcyjnej. Posiadają ekran dotykowy oraz przejrzyste menu; dzięki tym elementom posługiwanie się tym urządzeniem jest nad wyraz sprawne i wystarczy krótkie szkolenie, aby już niebawem praktycznie profesjonalnie korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego względu mamy do czynienia z rozwiązaniem tak bardzo popularnym w licznych przedsiębiorstwach, zarówno tych najnowszych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją w branży ogólnopolskiej lub ogólnoświatowej.