Świat

z lotu ptaka

Przemysł

Agregat prądotwórczy z silnikiem diesla czy na gaz ziemny – który do domu a jaki na budowę?

Agregat prądotwórczy – z czym to się je

Najprościej będzie powiedzieć, że agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Oczywiście nie jest tak, że bierze się on znikąd. Generator używa do tego energii mechanicznej i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najważniejsze w nim jest to, że pozwala nam używać prądu.

Gdzie więc możemy wykorzystać tę maszynę? W każdym miejscu, w którym nie ma jeszcze sieci energetycznej, np. na placu budowy, albo w sytuacji, gdy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Takimi miejscami są dla przykładu straż pożarna.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, tylko potrzebują do tego odpowiedniego paliwa. Na rynku kupimy generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. Czas pracy urządzenia zależy od rozmiaru zbiornika na paliwo.

Generatory poza rodzajem silnika różnią się szczególnie gabarytami. Co za tym idzie agregaty zasilane benzyną znajdą zastosowanie gdzie indziej i w innych przypadkach od tych z napędem na olej.

Generatory na benzynę

Generatory na benzynę najczęściej znajdują zastosowanie w domach albo na niewielkich placach budowlanych. W większości przypadków przyczyną jest to, że są małe i ich cena jest przyzwoita. Co więcej urządzenia te są ciche, a ich silniki są łatwe do konserwacji i naprawy. Silniki benzynowe są niestety mniej żywotne, ale zaletą jest to, że nie będziemy mieli trudności z uruchomieniem ich przy niskich temperaturach.

Agregaty z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są dużo droższe, ale i mają większy rozmiar, a oprócz tego cechuje je niskie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Koniecznie musimy dodać, że są mało awaryjne pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak dobitnie razi, a to dlatego, że tego typu urządzenia nie są używane do ochrony przed krótkotrwałym brakiem prądu. Posługują się nimi na dużych obiektach budowlanych, w trakcie imprez plenerowych, oraz w średniej wielkości przedsiębiorstwach. 

Jednym z najbardziej doświadczonych producentów takich agregatów jest przedsiębiorstwo www.himoinsa.pl

Agregaty na gaz

Na zakończenie zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, których eksploatacja jest niedroga – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż paliwo. Do tego jest to najbardziej przyjazna środowisku metoda zasilania generatora. Ze względu na wysoką cenę są jednak zazwyczaj wykorzystywane przez fabryki. 

Co sprawdzi się u Ciebie lepiej, agregat prądotwórczy na gaz czy z silnikiem diesla?

Warto przemyśleć do czego agregat będzie wykorzystywany. Jeżeli nie czujesz się komfortowo z dużymi przerwami w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – polecamy Ci taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu odpowiedniej mocy i pojemności będzie doskonały przy wyjątkowych sytuacjach. 

Możesz także zainwestować w generator zasilany gazem w sytuacji kiedy możesz wydać większą sumę pieniędzy. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz mile zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli przerwa w dostawie prądu może narazić Cię na utratę majątku albo jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia innej osoby. W przeciwnym razie nie musisz płacić za tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany tylko od czasu do czasu.