Świat

z lotu ptaka

Przemysł

Agregat prądotwórczy gazowy – kiedy warto na niego postawić?

W czasach, gdy niemal wszystko jest zasilane prądem, tak naprawdę niewielu z nas zastanawia się, co byłoby gdyby tego prądu nagle miało zabraknąć. Perspektywa braku elektryczności przez dłuższy czas mogłaby doprowadzić do paraliżu naszego codziennego życia. Warto być mądrym przed szkodą i pomyśleć o awaryjnych, alternatywnych metodach zasilania. Wiele instytucji czy firm na wypadek wszelkich nieprzewidzianych awarii dysponuje rezerwowymi agregatami prądotwórczymi. Czy osoby fizyczne również powinny o takowych pomyśleć? Jak działa i w jakich okolicznościach sprawdza się agregat prądotwórczy gazowy

Czym jest agregat prądotwórczy?

Jak podpowiada nazwa, jest to urządzenie wytwarzające prąd. Jakim sposobem? Składa się z trzech kluczowych elementów, które umożliwiają mu sprawne działanie. Silnik spalinowy, który jest sercem agregatu, dostarcza odpowiednią energię poprzez spalanie paliwa. Następnie prądnica poprzez ruch obrotowy z silnika generuje energię elektryczną. W finalnej fazie, falownik przekształca energię wytworzoną w prądnicy na taki, który może zasilać nasze domostwa. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane we wszelkich instytucjach dobra publicznego – służby porządkowe, szpitale, urzędy, banki itp. – obowiązkowo powinny być wyposażone w takie urządzenie. Również działki bez przyłącza elektrycznego, czy gospodarstwa domowe mogą, i wręcz powinny, rozważyć instalację agregatu. Zapobiegliwość pozwala na więcej możliwości w przypadku potencjalnego blackoutu.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze można podzielić na kilka kategorii. Kryterium podziału może być rodzaj zasilania, mobilność oraz oczekiwana moc urządzenia. Biorąc pod uwagę rodzaj silnika produkującego prąd możemy wskazać na następujące typy agregatów:

  • Agregaty benzynowe dwu- lub czterosuwowe – działają niemal identycznie jak silniki samochodowe. Bez problemów można je odpalić nawet w niskiej temperaturze Wyróżnia je stabilność i równość w działaniu.
  • Agregaty z silnikiem diesla – przy niskich temperaturach może być problem z ich włączeniem. Mimo to, cechują się wytrzymałością i niskim zużyciem paliwa. Jest to opcja ekonomiczna.
  • Agregaty prądotwórcze gazowe – jest to urządzenie, które charakteryzuje się wydajnością i niezawodnością. Ponadto jest on zasilany tańszym paliwem, co zmniejsza koszty jego eksploatacji. Oprócz tego gazowa wersja agregatów w mniejszym stopniu niż benzynowe odpowiedniki zanieczyszcza środowisko.

To, na który typ generatora się postawi zależy od potrzeb konsumenta i okoliczności w jakich planuje się wykorzystywać urządzenie. Biorąc pod uwagę powyższe, warto przyjrzeć się agregatowi gazowemu.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się agregat prądotwórczy gazowy?

Agregaty zasilane gazem dobrze spisują się w różnorakich warunkach. Można je wykorzystywać zarówno jako stacja zasilania magazynów czy biur, jak również jako wsparcie dla głównych linii energetycznych w momentach zwiększonego zapotrzebowania na energię. Znajdują one swoje zastosowanie nie tylko w firmach, ale też w gospodarstwach domowych. Ponadto są to urządzenia chwalone przez fachowców ze względu na swoją wydajność. Co również nie jest bez znaczenia, koszty ich wykorzystania są niższe niż przy tradycyjnych agregatach. Jeśli zależy nam na efektywności, redukcji kosztów i ochronie środowiska, warto pomyśleć o wersji gazowej generatora prądu.